www.ekowap.pl

Wapno granulowane

 

Wapno granulowane służy do efektywnego podnoszenia pH gleby i zaopatrzenia roślin w wapń. Granulat ma silne właściwości odkwaszające i  jest łatwo rozpuszczalny w wodzie co podnosi jego efektywność. Dzięki optymalnemu rozdrobnieniu 2 -5 mm granulki łatwo się wysiewa bez efektu pylenia, oraz bez problemu  mieszają się z warstwą orną gleby co pozwala na szybkie i optymalne działanie. Nawóz wyprodukowany jest w całości ze składników naturalnych co czyni go w pełni bezpiecznym i ekologicznym.

Stosowanie wapna granulowanego pozwala na :

  • poprawę efektywności stosowania nawozów mineralnych;
  • poprawę właściwości fizycznych i chemicznych gleby;
  • umożliwienie prawidłowego rozwoju roślin

Aby zapobiegać wypłukiwaniu wapnia i obniżaniu PH gleby powodowanym przez długotrwałe stosowanie nawozów mineralnych, które również powodują obniżenie wydajności plonów oraz przyswajanie przez nie składników pokarmowych, co z kolei powoduje słabą odporność roślin na choroby i grzyby należy umiejętnie stosować wapno granulowane, które zobojętnia działanie dodatkowej ilości jonów wodoru.

Największe znaczenie wśród nawozów organicznych ma obornik. W wyniku stałego stosowania tego nawozu, potrzeby wapnowania oraz dawki wapna mogą być niższe. Pomimo stosowania obornika potrzebne jest również regularne stosowanie wapna granulowanego, ponieważ jego efektywność oraz pozostałych nawozów organicznych jest tym większa, im szybciej te nawozy są rozkładane na bardziej przyswajalne związki dla roślin jak również właściwości fizycznych gleby.

Terminy stosowania wapna granulowanego:

Optymalnym terminem wapnowania wydaje się nawożenie po zbiorach zbóż i innych roślin. System zabiegów po żniwach zapewni optymalne wymieszanie nawozu z glebą.  

Zastosowanie:

Wapno granulowane bardzo dobrze  nadaje się do nawożenia upraw warzywnych, polowych, szklarniowych, sadowniczych, użytków zielonych, kwiatów i trawników. Nadaje się do stosowania na wszystkich rodzajach gleb.

Dawki wapna w kg/ha:

GLEBY

Bardzo kwaśne

Kwaśne

Lekko kwaśne

Bardzo lekkie

900

500

300

Lekkie

1100

800

400

Średnie

1300

1000

500

Ciężkie

1500

1100

700

Użytki zielone

900

700

300

 

Pozostałe rodzaje wapna dostępne w naszej ofercie:

 

Jeśli interesuje cię zakup wapna granulowanego bądź innego nawozu, to zapraszamy do zakładki kontakt w celu skontaktowania się z naszymi pracownikami.